W Irlandii stracisz samochód...

Tu piszemy o formalnościach związanych z samochodami, czyli wszystko, co dotyczy przeglądów, rejestracji opodatkowania itp. Nie piszemy tu o UBEZPIECZENIACH - od tego jest odrębny dział.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ostry
Administrator
Administrator
Posty: 298
Rejestracja: 2005-12-05, 23:50
Lokalizacja: Poznań / Killarney
Kontakt:

W Irlandii stracisz samochód...

Post autor: ostry » 2006-08-20, 19:22

W Irlandii stracisz samochód o ile go nie przerejestrujesz! Każdy Polak, który chce poruszać się zarejestrowanym w naszym kraju samochodem, w przeciągu 24 godzin od przyjazdu do Irlandii musi go przerejestrować w najbliższym Urzędzie Rejestracyjnym (Vehicle Registration Office).

Z takiego obowiązku zwolnione są jedynie osoby wjeżdżające do Irlandii w celach turystycznych na okres nie dłuższy niż 2 tygodnie.

Ale to nie wszystkie formalności, które trzeba dopełnić, aby Polak mógł jeździć swoim autem po tej wyspie. Należy jeszcze bowiem opłacić podatek od rejestracji pojazdów VRT (Vehicle Registration Tax). W tym celu ze wszystkimi dokumentami samochodu należy udać się do lokalnego Urzędu Rejestracyjnego (Vehicle Registration Office) i wypełnić odpowiednie formularze. Właścicielom pojazdów, którzy nie opłacili VRT, i jeżdżą na polskich a nie irlandzkich tablicach, grozi kara w kwocie należnej opłaty VRT powiększonej o 10% wartości auta, a na czas dopełnienia tych formalności konfiskata samochodu.

Zwolnione z podatku (a nie przerejestrowania) mogą być samochody, które były zarejestrowane i używane w Polsce przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, a pobyt właściciela pojazdu w Irlandii nie przekroczył 12 miesięcy (brana pod uwagę jest data przyjazdu właściciela, a nie data wjazdu pojazdu na teren Irlandii). To Urząd Rejestracyjny po rozpatrzeniu wniosku decyduje, czy przysługuje nam zwolnienie z podatku. Pozytywne rozpatrzenie wniosku nie zwalnia nas oczywiście z opłaty "normalnego" podatku drogowego i ubezpieczenia.

Jak nam powiedziano w polskiej ambasadzie w Dublinie znane są przypadki konfiskowania samochodów Polakom. Jak go się odzyskuje? Policja informuje o zajęciu auta irlandzki Urząd Celny (Customs). Urząd ten kontaktuje się z właścicielem pojazdu i wyznacza termin odbioru samochodu oraz informuje o formalnościach i opłatach, których trzeba dopełnić, aby go odzyskać. Procedury te są długie i zawiłe.
(INTERIA.PL)

LINK DO ORYGINALU

------------------------------------------------------

Jedyna sprawa, ktora wg mnie wyglada inaczej, niz w tym artykule, to fakt, ze po zlapaniu i ewentualnej konfiskacie daja tydzien na przerejestrowanie, albo pokazanie biletu promowego na wywoz auta z wyspy (znajomemu tak zrobili).
Ostatnio zmieniony 2006-09-25, 16:38 przez ostry, łącznie zmieniany 2 razy.

artur
Moderator
Moderator
Posty: 717
Rejestracja: 2006-05-19, 23:31
Lokalizacja: Tralee

Re: W Irlandii stracisz samochód...

Post autor: artur » 2006-08-20, 19:40

W Tralee maja taki maly parking na zarekwirowane i powypadkowe samochody ze chyba im sie szybko wypelni.Konfiskuja rowniez auta bez waznego (lub podrabianego) podatku drogowego (TAX) albo ubezpieczenia.Cena za dobe parkingu to okolo €100.

lukaszt
Obserwator
Obserwator
Posty: 7
Rejestracja: 2009-02-01, 22:29
Lokalizacja: Tralee

Re: W Irlandii stracisz samochód...

Post autor: lukaszt » 2009-02-01, 23:16

słyszałem, że studenci mogą jeździć po Irlandii swoimi autami zgodnie z prawem, czy to prawda?

artur
Moderator
Moderator
Posty: 717
Rejestracja: 2006-05-19, 23:31
Lokalizacja: Tralee

Re: W Irlandii stracisz samochód...

Post autor: artur » 2009-02-02, 09:07

Troche informacji na powyzszy temat:
http://www.citizensinformation.ie/categ ... ing_permit
oraz:
"If you are moving to Ireland or are already living here and you are importing a car or other vehicle, you will need to do three things before you can drive your vehicle in Ireland:

* Pay Vehicle Registration Tax (VRT) (unless you are exempt)
* Have motor insurance
* Pay motor tax

All motorists are required to carry a valid driving licence with them at all times when driving in Ireland. Driving licences include learner permits, full licences and international driving licences."
Link do oryginalnej strony:
http://www.citizensinformation.ie/categ ... to_ireland

ODPOWIEDZ