Teraz jest 2018-10-23, 08:55
Zmień rozmiar tekstu
PolishPub.pl Polacy w Kerry, Irlandia

Zakupy i usługi

Oszczędności, czyli na czym można przyciąć koszty

Polecasz jakieś miejsce, czy może sugerujesz je omijać - podziel się swoją opinią. Widziałeś dobrą promocję, a może świadczysz usługi - daj znać, inni też skorzystają.

Oszczędności, czyli na czym można przyciąć koszty

Postprzez ostry » 2011-01-16, 17:20

Wszyscy dookoła tną koszty, więc pomyślałem, że należałoby zebrać w jednym miejscu pomysły na to, w jaki sposób samemu zaoszczędzić trochę pieniędzy.

1. Śmieci
:arrow: Nie wszyscy wiedzą, że w Killarney jest wysypisko śmieci. Jest też na nim centrum recyklingu. Poniżej załączyłem link do mapy dojazdu. Wszyscy wiedzą, gdzie w mieście można pozbyć się szkła, puszek i plastików. Tutaj poza już wymienionymi można zostawić (za darmo) zużyty sprzęt RTV/AGD, baterie, makulaturę, żarówki i świetlówki oraz metale.

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Killarney,+Irlandia&daddr=Nieznana+droga&hl=pl&geocode=FYpeGgMdie9u_ynZbpe0DDxFSDHAdDGXqccACg%3BFR-CGgMdpyNw_w&mra=ls&sll=52.064734,-9.452705&sspn=0.066696,0.222988&ie=UTF8&z=14

Jeśli macie wywóz odpadków z Killarney Town Council, to płacicie za kilogramy wyrzucone do własnego kosza - nie są to małe pieniądze - 30 centów za śmieci z czarnego i brązowego kosza (organiczne) oraz 15 centów za kg recyklingu. Dobre posortowanie odpadów i przejażdżka raz na 2 tygodnie na śmietnisko pozwala zredukować rachunki za śmieci o ok. 20%.

Dodatkowo, jeśli macie dużą ilość zwykłych odpadków, bez względu jakiego typu, można je po prostu wrzucić do auta i za drobną opłatą też je tam zostawić.

Zupełnie pomijam bardzo oczywisty aspekt ochrony środowiska - sortując śmieci znacznie redukujemy ich ilość.

:arrow: Kolejnym sposobem na redukcję ilości śmieci jest zainstalowanie młynka na odpady organiczne. W tym wypadku koniecznych jest do spełnienia kilka warunków:
- jest to inwestycja rzędu 150-200 EUR (koszt młynka, syfonu, wyłącznika pneumatycznego, przesyłki, adaptacji instalacji kanalizacyjnej),
- trzeba mieć zlew z 'dużą dziurą' lub dokupić adaptor (z reguły jeśli jest zlew dwu lub trzykomorowy to jedna ma taką dziurę),
- wypada zapytać landlorda, czy taka instalacja mu nie będzie przeszkadzała,
- trzeba mieć zasilanie elektryczne w szafce pod zlewem (ja rozdzieliłem zasilanie od zmywarki),
- używanie jest dość hałaśliwe, szczególnie podczas mielenia kości, więc jeśli mieszkasz w apartamentach, to sąsiedzi mogą mieć obiekcje. Z drugiej strony zmielenie pełnego zlewu odpadków po imprezie trwa ok. 2 minuty, a po zwykłym obiedzie ok. 30 sek., więc nie powinno to być szczególnie uciążliwe.

Musisz też rozważyć konieczność przywrócenia instalacji do stanu poprzedniego w sytuacji przeprowadzki, chyba, że landlord odkupi młynek od Ciebie.

Osobiście wybrałem InSinkErator 45 A/S z tego sklepu:
http://www.wastedisposershop.com/acatalog/in_sink_erator_45_a_s_waste_disposer_unit.htm

Zadecydowały o tym 2 rzeczy: Ten sklep jest najtańszy oraz ten model ma wbudowany wyłącznik (odpada jeden koszt). Wyłącznik MUSI być pneumatyczny ze względu na ryzyko porażenia prądem!
Jeśli chcesz poszukać alternatyw, to wpisz w Google 'Food Waste Disposers' albo idź do M.D.O'Shea - też je tam mają, ale tylko modele z górnej półki i 50% drożej, niż w sieci.

Ja zainstalowałem młynek 3 lata temu i całkowity koszt zamknął się w ok. 180 EUR (własny montaż, ale były one wtedy dużo droższe). Przy 3 osobowej rodzinie generuje on oszczędności ponad 100 EUR rocznie, więc zwrócił się po 2 latach użytkowania. Oczywiście im większa rodzina, tym większe oszczędności.

Podsumowując temat śmieci chcę tylko powiedzieć, że w moim przypadku stosując powyższe metody moje rachunki w KTC za odpadki to ok. 80 EUR rocznie.

2. Elektryczność

:arrow: Od roku z górą w Irlandii można wybrać dostawcę energii elektrycznej, a ostatnio też gazu.
Temat ten był poruszany już w poniższym wątku, więc nie będę go przepisywał.
http://polishpub.pl/viewtopic.php?f=36&t=1052

:arrow: Żarówki energooszczędne nie są tak drogie, jak się wydaje, a pobierają ok. 70% mniej energii. Ja zakupiłem do domu po ok. 2 EUR za sztukę żarówki kompaktowe Philips (10 szt.). Dostępne w tej cenie są w Homebase oraz w BuyLow. W sezonie zimowym dają one ok. 10 EUR oszczędności miesięcznie (3 osobowa rodzina, 2 w domu prawie cały czas). Jeśli komuś nie pasuje kolor światła, to może wybrać żarówki halogenowe - dają one ok. 30% oszczędności prądu, a barwa światła jest taka sama, jak przy klasycznych żarówkach, a ich koszt podobny do kompaktów.

3. Paliwo
Ceny paliwa wystrzeliły w kosmos, więc warto się dobrze rozejrzeć gdzie tankujemy nasze auta i zbiorniki na olej opałowy.

:arrow: Paliwo do samochodów w Killarney obecnie jest najtańsze na jednej z 2 stacji na Muckross Road - Amber na skrzyżowaniu z Ross Road i Top na zakręcie na Woodlawn Road.
Nie wiem dlaczego utarło się, że w Tesco paliwo jest najtańsze. Regularnie sprawdzam ceny i od ok. pół roku te dwie stacje są zawsze tańsze przynajmniej o 2 centy na litrze.

:arrow: Dostawców oleju opałowego jest sporo. Lista dostępna pod poniższym linkiem:
http://www.goldenpages.ie/category_Oils+-+Fuel_Killarney-1.html
Warto podzwonić przed każdym tankowaniem, bo za te same pieniądze możemy dostać więcej oleju.

Jeśli macie więcej pomysłów, podzielcie się! Wszyscy na tym skorzystamy.
Avatar użytkownika
ostry
Administrator
Administrator
 
Posty: 298
Dołączył(a): 2005-12-05, 23:50
Lokalizacja: Poznań / Killarney

Reklama

Re: Oszczędności, czyli na czym można przyciąć koszty

Postprzez ostry » 2012-10-21, 08:08

Poniżej link do ciekawego artykułu w witrynie bonkers.ie.
Traktuje on o sposobach na oszczędzanie i naprawdę go polecam!
Artykuł w języku angielskim.
[url]
https://www.bonkers.ie/blog/94-12-easy- ... sh-in-2012[/url]
Avatar użytkownika
ostry
Administrator
Administrator
 
Posty: 298
Dołączył(a): 2005-12-05, 23:50
Lokalizacja: Poznań / Killarney


Powrót do Zakupy i usługi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gośćSzukaj

Menu Użytkownika