Teraz jest 2018-10-23, 08:57
Zmień rozmiar tekstu
PolishPub.pl Polacy w Kerry, Irlandia

Zakupy i usługi

Oszczędności, czyli na czym można przyciąć koszty

Polecasz jakieś miejsce, czy może sugerujesz je omijać - podziel się swoją opinią. Widziałeś dobrą promocję, a może świadczysz usługi - daj znać, inni też skorzystają.

Oszczędności, czyli na czym można przyciąć koszty

Postprzez ostry » 2011-01-16, 17:20

Wszyscy dookoła tną koszty, więc pomyślałem, że należałoby zebrać w jednym miejscu pomysły na to, w jaki sposób samemu zaoszczędzić trochę pieniędzy.

1. Śmieci
:arrow: Nie wszyscy wiedzą, że w Killarney jest wysypisko śmieci. Jest też na nim centrum recyklingu. Poniżej załączyłem link do mapy dojazdu. Wszyscy wiedzą, gdzie w mieście można pozbyć się szkła, puszek i plastików. Tutaj poza już wymienionymi można zostawić (za darmo) zużyty sprzęt RTV/AGD, baterie, makulaturę, żarówki i świetlówki oraz metale.

http://maps.google.com/maps?f=d&source=s_d&saddr=Killarney,+Irlandia&daddr=Nieznana+droga&hl=pl&geocode=FYpeGgMdie9u_ynZbpe0DDxFSDHAdDGXqccACg%3BFR-CGgMdpyNw_w&mra=ls&sll=52.064734,-9.452705&sspn=0.066696,0.222988&ie=UTF8&z=14

Jeśli macie wywóz odpadków z Killarney Town Council, to płacicie za kilogramy wyrzucone do własnego kosza - nie są to małe pieniądze - 30 centów za śmieci z czarnego i brązowego kosza (organiczne) oraz 15 centów za kg recyklingu. Dobre posortowanie odpadów i przejażdżka raz na 2 tygodnie na śmietnisko pozwala zredukować rachunki za śmieci o ok. 20%.

Dodatkowo, jeśli macie dużą ilość zwykłych odpadków, bez względu jakiego typu, można je po prostu wrzucić do auta i za drobną opłatą też je tam zostawić.

Zupełnie pomijam bardzo oczywisty aspekt ochrony środowiska - sortując śmieci znacznie redukujemy ich ilość.

:arrow: Kolejnym sposobem na redukcję ilości śmieci jest zainstalowanie młynka na odpady organiczne. W tym wypadku koniecznych jest do spełnienia kilka warunków:
- jest to inwestycja rzędu 150-200 EUR (koszt młynka, syfonu, wyłącznika pneumatycznego, przesyłki, adaptacji instalacji kanalizacyjnej),
- trzeba mieć zlew z 'dużą dziurą' lub dokupić adaptor (z reguły jeśli jest zlew dwu lub trzykomorowy to jedna ma taką dziurę),
- wypada zapytać landlorda, czy taka instalacja mu nie będzie przeszkadzała,
- trzeba mieć zasilanie elektryczne w szafce pod zlewem (ja rozdzieliłem zasilanie od zmywarki),
- używanie jest dość hałaśliwe, szczególnie podczas mielenia kości, więc jeśli mieszkasz w apartamentach, to sąsiedzi mogą mieć obiekcje. Z drugiej strony zmielenie pełnego zlewu odpadków po imprezie trwa ok. 2 minuty, a po zwykłym obiedzie ok. 30 sek., więc nie powinno to być szczególnie uciążliwe.

Musisz też rozważyć konieczność przywrócenia instalacji do stanu poprzedniego w sytuacji przeprowadzki, chyba, że landlord odkupi młynek od Ciebie.

Osobiście wybrałem InSinkErator 45 A/S z tego sklepu:
http://www.wastedisposershop.com/acatalog/in_sink_erator_45_a_s_waste_disposer_unit.htm

Zadecydowały o tym 2 rzeczy: Ten sklep jest najtańszy oraz ten model ma wbudowany wyłącznik (odpada jeden koszt). Wyłącznik MUSI być pneumatyczny ze względu na ryzyko porażenia prądem!
Jeśli chcesz poszukać alternatyw, to wpisz w Google 'Food Waste Disposers' albo idź do M.D.O'Shea - też je tam mają, ale tylko modele z górnej półki i 50% drożej, niż w sieci.

Ja zainstalowałem młynek 3 lata temu i całkowity koszt zamknął się w ok. 180 EUR (własny montaż, ale były one wtedy dużo droższe). Przy 3 osobowej rodzinie generuje on oszczędności ponad 100 EUR rocznie, więc zwrócił się po 2 latach użytkowania. Oczywiście im większa rodzina, tym większe oszczędności.

Podsumowując temat śmieci chcę tylko powiedzieć, że w moim przypadku stosując powyższe metody moje rachunki w KTC za odpadki to ok. 80 EUR rocznie.

2. Elektryczność

:arrow: Od roku z górą w Irlandii można wybrać dostawcę energii elektrycznej, a ostatnio też gazu.
Temat ten był poruszany już w poniższym wątku, więc nie będę go przepisywał.
http://polishpub.pl/viewtopic.php?f=36&t=1052

:arrow: Żarówki energooszczędne nie są tak drogie, jak się wydaje, a pobierają ok. 70% mniej energii. Ja zakupiłem do domu po ok. 2 EUR za sztukę żarówki kompaktowe Philips (10 szt.). Dostępne w tej cenie są w Homebase oraz w BuyLow. W sezonie zimowym dają one ok. 10 EUR oszczędności miesięcznie (3 osobowa rodzina, 2 w domu prawie cały czas). Jeśli komuś nie pasuje kolor światła, to może wybrać żarówki halogenowe - dają one ok. 30% oszczędności prądu, a barwa światła jest taka sama, jak przy klasycznych żarówkach, a ich koszt podobny do kompaktów.

3. Paliwo
Ceny paliwa wystrzeliły w kosmos, więc warto się dobrze rozejrzeć gdzie tankujemy nasze auta i zbiorniki na olej opałowy.

:arrow: Paliwo do samochodów w Killarney obecnie jest najtańsze na jednej z 2 stacji na Muckross Road - Amber na skrzyżowaniu z Ross Road i Top na zakręcie na Woodlawn Road.
Nie wiem dlaczego utarło się, że w Tesco paliwo jest najtańsze. Regularnie sprawdzam ceny i od ok. pół roku te dwie stacje są zawsze tańsze przynajmniej o 2 centy na litrze.

:arrow: Dostawców oleju opałowego jest sporo. Lista dostępna pod poniższym linkiem:
http://www.goldenpages.ie/category_Oils+-+Fuel_Killarney-1.html
Warto podzwonić przed każdym tankowaniem, bo za te same pieniądze możemy dostać więcej oleju.

Jeśli macie więcej pomysłów, podzielcie się! Wszyscy na tym skorzystamy.
ostry
Administrator
Administrator

Reklama

Re: Oszczędności, czyli na czym można przyciąć koszty

Postprzez ostry » 2012-10-21, 08:08

Poniżej link do ciekawego artykułu w witrynie bonkers.ie.
Traktuje on o sposobach na oszczędzanie i naprawdę go polecam!
Artykuł w języku angielskim.
[url]
https://www.bonkers.ie/blog/94-12-easy- ... sh-in-2012[/url]
ostry
Administrator
Administrator

Powrót do Zakupy i usługi